loading...
اخبار فناوری اطلاعات و ارتباطات it
مجتبی بازدید : 7494 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - دانشمندان سوئیسی در تحقیقی متوجه شده‌اند که استفاده زیاد از گوشی موبایل باعث کاهش تعداد اسپرم در مردان می‌شود.
استفاده زیاد از گوشی موبایل باروری مردان را تهدید می‌کند!

محققان سوئیسی در مطالعه‌ای ۱۳ ساله روی نزدیک به ۳ هزار نفر متوجه شده‌اند که میان استفاده زیاد از موبایل و کاهش تعداد اسپرم در مردان رابطه وجود دارد.

دانشمندان سوئیسی با انجام مطالعه‌ای روی سربازان متوجه شده‌اند مردانی که بیشتر از موبایل استفاده می‌کنند، در هر میلی‌لیتر، اسپرم کمتری دارند.

این مطالعه، ارتباط بین استفاده مکرر از تلفن همراه و کاهش تعداد اسپرم را نشان داده است.

البته نکته جالب اینجاست که شبکه‌های جدیدتر 4G و 5G ظاهراً نسبت به فناوری‌های قدیمی‌تر اثر کمتری بر این اتفاق داشته‌اند.

محققان دانشگاه ژنو و مؤسسه گرمسیری و بهداشت عمومی سوئیس در یک پژوهش داده‌های مربوط به ۲۸۸۶ مرد در بازه سنی ۱۸ تا ۲۲ سال را بررسی کردند. این اطلاعات از شش پایگاه نظامی مختلف در بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۸ گردآوری شده بود.

میانگین تعداد اسپرم مردانی که بیش از ۲۰ بار در روز از تلفن همراه خود استفاده می‌کردند، ۴۴.۵ میلیون در میلی‌لیتر بود. این میزان ۲۱ درصد کمتر از تعداد اسپرم در مردانی بود که فقط یک بار در هفته از تلفن خود استفاده می‌کردند و میانگین تعداد اسپرم آن‌ها ۵۶.۵ میلیون در میلی‌لیتر بود. تحرک و شکل اسپرم تحت‌تأثیر میزان استفاده از تلفن همراه قرار نگرفت.

دانشمندان می‌گویند میانگین تعداد اسپرم مردانی که بیش از ۲۰ بار در روز از تلفن همراه خود استفاده می‌کردند، ۴۴.۵ میلیون در میلی‌لیتر بود. این میزان ۲۱ درصد کمتر از تعداد اسپرم در مردانی بود که فقط یک بار در هفته از تلفن خود استفاده می‌کردند و میانگین تعداد اسپرم آن‌ها ۵۶.۵ میلیون در میلی‌لیتر بود.

محققان مدعی هستند که استفاده از موبایل بر عمر، تحرک و شکل اسپرم اسپرم‌ها اثری نداشته است.

مطالعه در سه مرحله زمانی مختلف انجام شد و هربار ارتباط بین استفاده مکرر از تلفن همراه و تعداد کمتر اسپرم در طول زمان نامحسوس‌تر می‌شد.

فاز اول بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷، فاز دوم بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ و فاز سوم بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ اجرا شد.

 فناوری‌های قدیمی‌تر تلفن همراه مانند ۲G و ۳G نسبت‌به تلفن‌های امروزی قدرت انتقال بیشتری داشتند و احتمالاً میدان‌های الکترومغناطیسی حاصل می‌تواند موجب کاهش تعداد اسپرم شود.

منبع: العین
مجتبی بازدید : 430 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
با امضای تفاهم‌نامه پروژه فیبرنوری بین اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و شهرداری اراک و با حضور وزیر ارتباطات، عملیات اجرایی شبکه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارهای ایرانسل در این استان آغاز شد.
فیبرنوری ایرانسل به استان مرکزی رسید

به گزارش روابط‌ عمومی ایرانسل، بعدازظهر امروز پنج‌شنبه ۱۸ آبان ۱۴۰۲، در جلسه شورای اداری استان مرکزی، با حضور دکتر عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، دکتر امیر محمدزاده لاجوردی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، مهندس رضا باقری اصل معاون امور دولت، مجلس و استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، دکتر فرزاد مخلص‌الائمه استاندار مرکزی، دکتر علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی، ولی‌الله بیاتی نماینده مردم تفرش در مجلس شورای اسلامی، مهندس مجتبی قاسمی سرپرست شهرداری اراک، مهندس محمد نوروزی مدیرکل دفتر هماهنگی و امور استان‌های وزارت ارتباطات و فناوری‌اطلاعات، مهندس فرهنگ سیفعلیان مدیرکل ارتباطات و فناوری‌اطلاعات استان مرکزی، دکتر بیژن عباسی‌آرند مدیرعامل ایرانسل و جمعی از مدیران استانی و منطقه‌ای، تفاهم‌نامه پروژه فیبرنوری بین اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران و شهرداری اراک، در محل استانداری مرکزی امضا شد.


مدیرعامل ایرانسل طی گفت‌وگویی با وزیر ارتباطات در این جلسه، با اشاره به پروژه‌های توسعه فیبرنوری منازل و کسب‌وکارها توسط ایرانسل در شهرهای مختلف کشور گفت: با امضای این تفاهم‌نامه، پروژه فیبرنوری ایرانسل و شهرداری اراک آغاز شده و تا پایان این پروژه، ۱۶۵هزار مشترک از خدمات فیبرنوری منازل و کسب‌وکارهای ایرانسل بهره‌مند می‌شوند.

وزیر ارتباطات نیز در این جلسه گفت: کشور نیاز به یک شبکه پرسرعت دارد و هیچ تکنولوژی به جز فیبر نوری نمی‌تواند سرعت‌های بالا را فراهم کند. یکی از مهمترین پروژه‌ها در دولت سیزدهم، فیبرنوری منازل کسب‌وکارها است و هدف‌گذاری شده تا ۲۰میلیون خانوار تحت پوشش قرار گیرد.

وی تصریح کرد: اجرای پروژه FTTH شهرستان خمین نیازمند هماهنگی‌های شهری است و اگر این همراهی از سوی مدیریت شهری خمین با ایرانسل صورت گیرد، تا دهه فجر این پروژه در خمین به بهره برداری می‌رسد.

همچنین امروز طی ارتباط تصویری زنده با شهر خمین، پروژه فیبرنوری ایرانسل در شهر خمین با حضور مهندس حمید کمانکش فرماندار این شهرستان آغاز به کار کرد. طی این پروژه، اولین و بزرگترین اپراتور دیجیتال ایران برای اولین بار در استان مرکزی، عملیات اجرایی حفاری فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را در شهرستان خمین، به طول اجرایی ۳۵ کیلومتر آغاز کرده است.

 

پیش از این، سرویس جدید اینترنت پرسرعت ثابت مبتنی بر فیبر نوری ایرانسل، در روز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۲، طی مراسمی توسط رئیس‌جمهوری افتتاح شد. در این مراسم، سرویس اینترنت فیبر نوری که به عنوان سرویس «فیبر به منازل و کسب‌وکارها (FTTx)» شناخته می‌شود، در قالب «طرح ملی فیبر نوری منازل و کسب‌وکار‌ها» به بهره‌برداری رسید و بابل در استان مازندران، به عنوان نخستین شهر، این سرویس ایرانسل را دریافت کرد. همچنین در تاریخ ۲۲ مهرماه سال جاری، تفاهم‌نامه توسعه دسترسی فیبر نوری شیراز با همکاری شهرداری شیراز و قرارداد صدور مجوز حفاری پروژه فیبر نوری شهر صدرا با همکاری شهرداری صدرا، با حضور وزیر ارتباطات به امضا رسید و در تاریخ ۹ آبان ۱۴۰۲ نیز، عملیات اجرایی پروژه فیبر نوری ایرانسل در شهر تبریز با مشارکت شهرداری این شهر و ایرانسل، طی مراسمی آغاز شد.

همچنین ایرانسل در مرداد ۱۴۰۲، موافقت‌نامه پروانه یکپارچه شبکه و خدمات ارتباطی (UNSP) را از وزیر ارتباطات و فناوری‌اطلاعات دریافت کرد. با دریافت این پروانه، ایرانسل که تا پیش از این، خدمات مختلف ارتباطی و دیجیتال، از جمله شبکه تلفن همراه نسل ۲ (2G)، نسل ۳ (4G)، نسل ۴ و ۴.۵ (4G/LTE-A) و نسل ۵ (5G) و خدمات اینترنت پرسرعت ثابت بی‌سیم (WiMAX و TD-LTE) را به مشترکان خود ارائه داده بود، رسماً به جمع ارائه‌دهندگان خدمات ارتباطی ثابت مبتنی بر فیبر نوری (FTTx) و سایر خدمات ارتباطی موضوع مصوبه فوق، پیوست.
مجتبی بازدید : 417 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
کارگردان «تبدیل‌شوندگان» می‌گوید از هوش مصنوعی نباید هراسید.
ستایش از مایکل بی برای افشای «حقیقت» درباره هوش مصنوعی

«مایکل بی» در اینستاگرام به هنرمندان اطمینان داده است که هوش مصنوعی تهدیدی به شمار نمی‌آید. کارگردان فیلم‌های «پسران بد ۲» (Bad Boys II) و «تبدیل‌شوندگان» (Transformers) با ادامه مذاکره اتحادیه بازیگران هالیوود (SAG-AFRTA) با استودیوها و پلتفرم‌های استریم پیرامون هوش مصنوعی و مسائل دیگر می‌گوید از هوش مصنوعی نباید هراسید.

بی می‌نویسد: «در مورد هوش مصنوعی – چیزی نمی‌آفریند فقط تقلید می‌کند. و مشتی آدم‌های تنبل خلق می‌کند. بنابراین خطاب به همه پدیدآورندگان آثار اریجینال، نهراسید!»

اظهار نظر بی در شبکه اجتماعی ایکس بحث‌برانگیز شد و بسیاری از نگاه اطمینان‌بخش فیلمساز که «حقیقت» را درباره پدیده هوش مصنوعی افشا می‌کند ستایش کردند. یکی از کاربران می‌نویسد: «مایکل بی تعریف پدیدآورنده اریجینال است.» دیگری می‌گوید: «هوش مصنوعی برای افرادی است که از نظر هنری ورشکسته شده‌اند.» یک کاربر دیگر می‌نویسد: «حقیقت این است. هوش مصنوعی خلق نمی‌کند.»

با این حال برخی نظر دیگری دارند: «مایکل بی فرد درستی برای اظهار نظر پیرامون این موضوع است برای اینکه هوش مصنوعی به هیچ وجه نمی‌تواند «پسران بد ۲» را بسازد، نیازمند شرارت انسانی است.» یا دیگری: «درست است. هوش مصنوعی نمی‌تواند «پسران بد ۲» یا «رنج و گنج» (Pain and Gain) را بسازد. نمی‌توان به هوش مصنوعی آموزش داد که تا این حد از مردم بیزار باشد.»

در هفته‌های اخیر بسیاری از بازیگران و فیلمسازان از جمله «تیم برتون»، «نیکلاس کیج»، و «برایان کاکس» هوش مصنوعی را «کابوسی وحشتناک» توصیف کردند. برتون گفته بود: «کاری که می‌کند این است که چیزی را از درون شما می‌مکد. چیزی از روح یا روان شما برمی‌دارد؛ این خیلی آزاردهنده است، به‌ویژه اگر به شما مرتبط باشد. مثل این است که یک ربات انسانیت شما را بگیرد، روح شما را.»

منبع: سایت سی‌نما
مجتبی بازدید : 395 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - در طی هزاران سال، پزشکان طب سنتی چینی برای تشخیص بیماری در افراد به فرایند‌های بویایی، شنوایی، لمس و معاینه زبان تکیه کرده‌اند و اکنون پژوهش جدید نشان می‌دهد که برای بررسی سلامت افراد می‌‌توان از رنگ و بافت زبان کمک گرفت.
رنگ زبان از سلامت بدن خبر می‌دهد

بنا به گزارش وری‌ول هلت، تصاویر زبان در تشخیص برخی بیماری‌ها، مانند دیابت و کم خونی، ۹۵ درصد دقیق‌اند.

به گزارش ایتنا و به نقل از ایندیپندنت، دکتر علی الناجی، دانشیار دانشگاه استرالیای جنوبی و یکی از نویسندگان این پژوهش، به وری‌ول‌ هلت گفت: «تحقیقات پیشین حاکی از آن است که تغییرات در رنگ زبان، به ردیابی پیشرفت بیماری کووید-۱۹ یا غربالگری سرطان کمک می‌کند.»

محققان این پژوهش جدید از روش تصویربرداری در لحظه، برای بررسی بیش از ۱۰۰ تصویر زبان استفاده کردند.

به گفته الناجی، این روش کم‌هزینه می‌تواند تشخیص زودهنگام بیماری را افزایش دهد و همچنین راه پزشکی از راه دور را هموارتر کند.


الناجی گفت: «بیماران می‌توانند تصاویر زبانشان را در خانه بگیرند و آن‌ها را برای ارزیابی متخصصان کادر درمان و مراقبت‌های بهداشتی - به‌ویژه در مناطق دورافتاده یا محروم‌تر -  ارسال کنند تا به راحتی در دسترس آنان قرار گیرند.»

زبان شما از سلامتتان چه می‌گوید؟
گرانت چو، پزشک در مرکز یوسی‌ال، می‌گوید: «معاینات زبان به صورت فیزیکی، هم در طب مدرن و هم در طب سنتی چینی انجام شده است، اما تفسیر یافته‌ها متفاوت است.»

به گفته او، از دیدگاه پزشکی مدرن، ظواهر مختلف زبان با مصرف دارو، نقص ایمنی، کمبودهای تغذیه‌ای یا بیماری زمینه‌ای یا حتی هیچ یک از موارد فوق مرتبط‌اند.»

 

به‌عنوان مثال، اگر کمبود ویتامین ب ۱۲ دارید، زبان ممکن است متورم یا ملتهب شود. لکه‌های سفید یا قرمز هم در اثر عفونت قارچی به نام برفک دهان روی زبان ظاهر می‌شوند.

چو می‌گوید: «رویکرد تشخیصی طب سنتی چینی که ارزیابی رنگ، شکل، رطوبت و ضخامت زبان را شامل می‌شود، ۱۵ تا ۲۰ ثانیه طول می‌کشد. پزشکان همچنین زمینه تاریخچه پزشکی بیمار و سایر یافته‌های معاینه را در نظر می‌گیرند.»

به گفته او، با توجه به تغییرات رنگی در بخش‌‌های مختلف زبان، پیامد‌های متفاوتی در زمینه سلامتی افراد را می‌توان مشاهده کرد.

آیا معاینه زبان به غربالگری سرطان کمک می‌کند؟
همان‌طور که گفته شد زبان اطلاعاتی در مورد وضعیت سلامتی می‌دهد. اما سلامت خود زبان نیز مهم است، زیرا نرخ سرطان زبان در حال افزایش است.

کوین کنتررا، جراح سر و گردن در پنسیلوانیا آمریکا، به وری‌ول‌هلت گفت: «وقتی اتفاق‌هایی برای زبان می‌افتد، باید آن‌ها را بسیار جدی گرفت.»

او تاکید کرد: «رنگ بخش مهمی از آزمایش زبان است. ضایعات پیش‌سرطانی معمولا سفید به نظر می‌رسند، در حالی که زبان قرمز، عروقی یا خونی نشان‌دهنده سرطان است.»

سیگار، الکل و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همگی خطر ابتلا به سرطان زبان را افزایش می‌دهند، اما شواهدی وجود دارد که رژیم غذایی فاقد میوه و سبزیجات نیز عامل خطر است.
مجتبی بازدید : 324 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - دانشمندان از اقداماتی مرتبط با سلامت نام برده‌اند که انجام آنها می‌تواند روند پیری بدن را تا شش سال کُند کند.
۸ کاری که سرعت پیر شدن را تا شش سال کاهش می‌دهد

دانشمندان آمریکایی با انجام مطالعاتی تازه به فهرستی از معیارها رسیده‌اند که رعایت آنها در زندگی، باعث ارتقای سلامت قلب می‌شود. امری که به نوبه خود می‌تواند سرعت پیری بیولوژیکی (زیستی) بدن را تا شش سال کاهش دهد.

یافته‌های جدید بر اساس داده‌های سلامت مربوط بیش از ۶۵۰۰ بزرگسال با میانگین سنی ۴۷ سال به دست آمده و در کنفرانس علمی انجمن قلب آمریکا (AHA) در فیلادلفیا ارائه شده است.

به گفته محققان افرادی که سلامت قلبی عروقی بهتری داشتند از نظر بیولوژیکی تقریباً شش سال جوان‌تر بودند. این بدین معنی است که برای مثال فردی با داشتن سن تقویمی ۵۰ سال، به لحاظ شاخص‌های بیولوژیکی فردی ۴۴ ساله و کوچکتر از سن واقعی خود به حساب می‌آید.

دونالد لوید جونز، رئیس تیم نویسندگان این مطالعه و ابزار ارزیاب سلامت انجمن قلب آمریکا، در این باره گفت: «این یافته‌ها به ما کمک می‌کند تا ارتباط بین سن تقویمی و سن بیولوژیکی را درک کنیم و اینکه چگونه پیروی از عادات سبک زندگی سالم می‌تواند به ما کمک کند طولانی‌تر زندگی کنیم.»

وی اضافه کرد: «همه می‌خواهند طول عمر بیشتری داشته باشند، اما مهم‌تر از آن ما می‌خواهیم سالم‌تر زندگی کنیم تا بتوانیم تا حد امکان از زندگی لذت ببریم و کیفیت زندگی خوبی داشته باشیم.»

تیم پژوهشگران تصمیم گرفتند «هشت فعل ضروری زندگی» (Life’s Essential 8) را بر اساس چهار معیار قابل تغییر در خصوص سبک زندگی و چهار معیار  قابل تغییر در حوزه سلامت قلب تعریف کنند.

برای اندازه‌گیری سن بیولوژیکی افراد، محققان متابولیسیم، عملکرد اندام‌ها و التهاب آنها را زیر نظر گرفتند و تلاش کردند تفاوت آن را با سن ظاهری فرد به دست بیاورند.

پس از محاسبه عوامل اجتماعی، اقتصادی و جمعیت‌شناختی، پژوهشگران گفتند داشتن بالاترین امتیاز در این رتبه‌بندی هشت‌گانه به معنای داشتن سلامت قلبی عروقی خوب است و سن بیولوژیکی فرد را حدود ۶ سال عقب‌تر می‌برد.

نور مکارم، استادیار اپیدمیولوژی در دانشگاه کلمبیا ایروینگ نیویورک و نویسنده ارشد این مطالعه، در این باره گفت: «ما دریافتیم که سلامت قلبی‌عروقی بیشتر با کاهش پیری بیولوژیکی مرتبط است.»

وی اضافه کرد: «ما همچنین بر اساس تحلیل معیار فنوتیپی سن متوجه شدیم که با افزایش سلامت قلب، پیری بیولوژیکی کاهش می‌یابد.»

به عنوان مثال میانگین سن واقعی افرادی که از سلامت قلب خوبی برخوردار بودند ۴۱ سال بود، اما میانگین سن بیولوژیکی آنها ۳۶ سال تعیین شد. در سوی دیگر میانگین سن واقعی افرادی که از سلامت قلبی‌عروقی ضعیفی برخوردار بودند ۵۳ سال بود، در حالی که میانگین سن بیولوژیکی آنها روی عدد ۵۷ سال قرار گرفت.

دکتر مکارم گفت: «تبعیت بیشتر از تمامی معیارهای هشت‌گانه و بهبود سلامت قلب و عروق شما می‌تواند روند پیری بدن شما را کند کرده و فواید زیادی در این زمینه به همراه داشته باشد.»
 

هشت اقدام بهداشتی که توسط انجمن قلب آمریکا در نظر گرفته شده‌اند موارد زیر هستند:
۱- رژیم غذایی سالم داشته باشید
۲- تحرک بیشتری داشته باشید
۳- سیگار را ترک کنید
۴- خوابی سالم داشته باشید
۵- وزن سالم را حفظ کنید
۶- کلسترول را کنترل کنید
۷- مراقب قند خون باشید
۸- فشار خون را مدیریت کنید

در واقع اگر بخواهیم در یک جمله بگوییم کنترل وزن بدن، قند خون، کلسترول و فشار خون در کنار حفظ رژیم غذایی و خواب سالم، انجام فعالیت بدنی منظم و عدم استعمال دخانیات می‌تواند کلیدی باشد که روند پیری را حدود شش سال کُند کند.

پیشتر تحقیقات نشان داده بودند که عواملی همچون زندگی در شرایط نامساعد و تحت محرومیت، سطح تحصیلات پائین و استرس از مهمترین عوامل تسریع پیری محسوب می‌شوند.
مجتبی بازدید : 365 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - ​​​​​​​آژانس‌های دولتی ایالت مین آمریکا قربانی مجرمان سایبری شده‌اند که از شکافی در ابزار انتقال فایل MOVEit استفاده کرده بودند.
سرقت اطلاعات شهروندان آمریکایی


آژانس‌های دولتی ایالت مین آمریکا قربانی مجرمان سایبری شده‌اند که از شکافی در ابزار انتقال فایل MOVEit استفاده کرده بودند. به این ترتیب آنها جدیدترین قربانی این شکاف امنیتی هستند.

به گزارش ایتنا از مهر، دولت ایالتی مین هشداری درباره رویداد امنیت سایبری منتشر و اعلام کرد این رویداد اطلاعات حدود ۱.۳ میلیون نفر را فاش کرده که در واقع کل جمعیت ایالت را تشکیل می دهند.

ایالت مین نخستین بار در ۳۱ می سال جاری میلادی شکاف امنیتی در نرم افزار مذکور را ردیابی کرد و متوجه شد مجرمان سایبری توانسته اند در روزهای ۲۸ و ۲۹ می به فایل های آژانس های مختلف دسترسی یابند و آنها را دانلود کنند.

هرچند ماهیت داده های سرقت شده براساس نوع فعل و انفعال فرد با یک آژانس دولتی خاص مشخص شده اما طبق هشدار انتشار یافته هکرها نام، شماره تامین اجتماعی، تاریخ تولد، گواهینامه رانندگی و شماره شناسایی ایالتی هر فرد را همراه شماره های شناسایی مالیات دهندگان سرقت کرده اند.

در برخی موارد هکرها حتی توانسته اند اطلاعات پزشکی و بیمه سلامت فرد را سرقت کنند. بیش از ۵۰ درصد داده های سرقت شده مربوط به وزارت بهداشت و خدمات انسانی و همچنین وزرات آموزش ایالت مین بوده است.

دولت ایالتی دسترسی اینترنتی به سرورهای MOVEit را به محض آگاهی از امر قطع کرده است. اما از آنجا که مجرمان سایبری توانسته اند اطلاعات ساکنان را سرقت کنند، دولت ۲ سال خدمات رایگان نظارت بر اعتبار و محافظت از سرقت هویت را برای افرادی که شماره SSN و مالیات دهندگان آنها به خطر افتاده، ارائه می دهد.

به نوشته نشریه تک کرانچ تصور می شد گروه باج افزاری Clop حملات قبلی با استفاده از این ابزار را انجام می داد، اما هنوز داده های سرقت شده از آژانس های دولتی ایالت مین منتشر نشده است.

گروه هکری مذکور قبلا مسئولیت هک بخش آموزش شهر نیویورک را برعهده گرفته بود که طی آن اطلاعات حدود ۴۵هزار دانش آموز سرقت شده بود.
مجتبی بازدید : 267 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - ​​​​​​​بلک راک، شرکت خدمات مالی آمریکایی چندملیتی منتظر تایید صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین (ETF) تا ژانویه است.
جدیدترین قیمت رمزارزها در بازارهای جهانی

بلک راک به‌طور فزاینده‌ای مطمئن است که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده (SEC) تا ژانویه برای صندوق قابل معامله در بورس بیت‌کوین چراغ سبز نشان خواهد داد.

پیش از این، خبر اینکه صندوق بلک راک (iShares Bitcoin Trust) اوایل سال جاری تاییدیه کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات‌متحده را دریافت کرده است منتشر، اما این خبر به سرعت تکذیب شد.

به گزارش ایتنا از ایسنا، ارزهای رمزپایه طی ساعات گذشته با افزایش خوش‌بینی در مورد تایید احتمالی افزایش یافتند.
مجموع ارزش بازار جهانی ارزهای دیجیتال در حال حاضر ۱.۴۱ تریلیون دلار برآورد می‌شود که این رقم نسبت به روز قبل  ۰.۲۷ درصد بیشتر شده است. در حال حاضر ۵۱.۴۹ درصد کل بازار ارزهای دیجیتال در اختیار بیت‌کوین بوده که در یک روز ۰.۲۹ درصد افزایش داشته است.

حجم کل بازار ارزهای دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته ۶۹.۱۹ میلیارد دلار است که ۲۷.۷۹درصد کاهش داشته است. حجم کل در امور مالی غیر متمرکز در حال حاضر ۷.۳۹ میلیارد دلار است که ۱۰.۶۸ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال  بوده و حجم تمام سکه‌های پایدار اکنون ۵۹.۸۸ میلیارد دلار است که ۸۶.۵۴ درصد از کل حجم ۲۴ ساعته بازار ارزهای دیجیتال را تشکیل می‌دهد.

به‌روزرسانی قیمت ارزهای دیجیتالی 
این رده حاوی تغییرات قیمتی ۱۰ ارز دیجیتالی بزرگ از نظر ارزش بازار است.
۱- بیت‌کوین
قیمت: ۳۷ هزار و ۸۵.۵۳ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۸۸ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۶.۸۶ درصد افزایش
۲- اتریوم
قیمت: ۲۰۴۷.۱۴ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۶۰ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۱.۵۸ درصد افزایش
۳- تتر
قیمت: ۱.۰۰ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۴ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۱ درصد کاهش
۴- بایننس کوین
قیمت: ۲۴۸.۱۱ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۳.۰۶ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر:  ۸.۲۸  درصد افزایش
۵-  ریپل
قیمت: ۰.۶۴۹۵ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۲.۶۱ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر ۶.۱۱ درصد افزایش
۶- یو اس دی کوین
قیمت: ۰.۹۹۹۹ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۰۰ درصد کاهش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۰.۰۳ درصد کاهش
۷-  سولانا
قیمت: ۵۵.۴۸ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱۷.۳۵ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۳۴.۰۱ درصد افزایش
۸-  کاردانو
قیمت: ۰.۳۷۵۶دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۰.۵۳ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر:  ۱۴.۹۷ درصد افزایش
۹ - دوج کوین
قیمت: ۰.۷۵۳۸ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته ۲.۱۰ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۹.۶۵ درصد افزایش
۱۰ - پولکا دوت
قیمت: ۵.۱۹ دلار
تغییرات قیمتی ۲۴ ساعت گذشته: ۱.۲۲ درصد افزایش
تغییرات قیمتی یک هفته اخیر: ۱۱.۹۵ درصد افزایش
مجتبی بازدید : 46773 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - نارضایتی کاربران از بسته‌های اینترنت نامحدود اپراتورهای تلفن همراه این سوال را به وجود آورده که ممکن است اپراتورها با استفاده از سیاست مصرف منصفانه اینترنت، به نوعی در راستای کم‌فروشی اقدام کرده‌ باشند؟
گلایه کاربران از کم‌فروشی در بسته‌های اینترنت نامحدود اپراتورها


همزمـان بـا فراگیـر شـدن اینترنـت در میـان مـردم، هزینـه اسـتفاده از ایـن بسـتر به‌عنـوان دغدغـه‌ای بـرای کاربـران مطرح شـد؛ از آنجا که، بر اسـاس قانون وظیفـه تعرفه‌گـذاری بـه رگولاتـوری محـول و از سـوی دیگـر، مشـخص کـردن چارچـوب ارائـه خدمـات بـه کاربـران بـرای اپراتورهـا به‌عنـوان وظیفـه دیگـر ایـن سـازمان درنظـر گرفتـه شـده بـود، رگولاتـوری همواره دغدغـه محاسـبه بهتریـن تعرفـه و قیمت‌گـذاری را داشـته اسـت.

به گزارش ایتنا از ایسنا، بنابراین از ابتدای تاسـیس سازمان تنظیم مقررات ارتباطات، پیش‌نویس‌های گوناگونی بـرای تصویـب بهتریـن تعرفـه اسـتفاده از اینترنـت، در کمیسـیون تنظیـم مقـررات ارتباطـات تدویـن شد که در این میان  یکـی از مصوباتـی کـه شـاید بتـوان آن را مهمتریـن مصوبـه دانسـت، مصوبـه ۲۳۷ اسـت. براسـاس ایـن مصوبـه کـه در سـال ۱۳۹۵ بـه تصویـب رسـید، تعرفـه خدمـات اینترنـت پرسـرعت از طریـق فنـاوری ADSL و اینترنـت مبتنـی بـر فنـاوری وای‌فای براسـاس حجـم ترافیـک داخلـی و بین‌الملـل مطـرح شـد. در ایـن مصوبـه بـا کاهـش ۲۰ درصـدی قیمـت هـر گیگابایـت گام مهمـی در راسـتای حمایـت از مصرف‌کننـدگان نهایـی خدمـات اینترنـت ثابـت، برداشـته شـد.

از سوی دیگر بـا ظهـور فناوری‌هـای 3G و 4G، رقیبـی جـدی بـه نـام اینترنـت همـراه بـرای اینترنـت ثابـت به وجـود آمـد و سـرویس اینترنـت ثابـت بـه خاطـر سـرعت بیشـتر اینترنـت موبایـل و تعرفـه پاییـن آن، بـازارش را تـا حـدودی از دسـت داد. تعرفـه اینترنـت موبایـل از همـان ابتدای ورود به کشـور، به‌صورت حجمی محاسـبه می‌شـد.  در اغلـب کشـورها سیاسـت‌گـذاری به‌گونـه‌ای انجـام شـده کـه در اینترنـت ثابـت بسـته بـه نـوع مصـرف، کاربـر نگـران حجـم نباشـد، بنابرایـن در کشـورهای پیشـرو اینترنـت ثابت بـه صـورت نامحـدود در اختیار کاربـر قـرار می‌گیـرد.

نحوه محاسبه اینترنت براساس حجم چگونه است؟
در محاسـبه تعرفـه اینترنـت بـر اسـاس حجـم، میـزان ترافیـک مـورد اسـتفاده کاربـر بـر بسـتر اینترنـت (مجمـوع دانلـود و آپلـود)  کـه واحـد محاسـبه آن کیلوبیـت‌بـرثانیـه اسـت، مدنظـر قـرار گرفتـه و سـرویس‌هایی کـه دارای حجـم مشـخص در مـدت زمـان معیـن هسـتند، سـرویس‌های حجمـی نامیـده می‌شوند. بسـته حجمـی نیـز حـاوی مقـدار مشـخصی حجـم بـا درصـد تخفیـف معیـن هسـتند کـه در بازه‌هـای زمانـی مختلـف از سـوی شـرکت‌های ارائـه‌دهنـده اینترنـت بـرای مشـترکان تعریـف می‌شـوند و مـدت زمـان اسـتفاده از ایـن بسـته‌هـا بـه اعتبـار زمانی سرویسـی کـه فعال شـده، بسـتگی دارد. بـا ایـن تعریف، در مصوبـه ۲۳۷ مبنای محاسـبه تعرفـه اینترنت بر اسـاس حجم بوده اسـت.

در همین رابطه  وعده اینترنت نامحدود، موضوعی بود که چند سالی است که درباره آن صحبت می‌شود. پیش از این هم اینترنت نامحدود، البته با سرعت‌های پایین ۶۴ تا ۵۱۲ کیلوبیت بر ثانیه، برای مشترکان ارائه می‌شد. اما سرعت پایین، طی چند سال گذشته سازمان تنظیم مقررات ارتباطات را مجبور کرد مصوبه‌ای برای جایگزینی اینترنت حجمی ارائه دهد. بنابراین شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت از سال ۱۳۹۲ با مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات، قیمت‌های مختلفی بر اساس حجم و سرعت ارائه‌شده در نظر گرفتند.

این تغییر در آن زمان به سود کاربران بود اما در سال‌های اخیر با سرعت‌های بالای اینترنت و افزایش فایل‌های ویدیویی، انتظار مشترکان به سمت اینترنت نامحدود با سرعت‌های بالا رفت. همچنین با این توجیه که در سایر کشورهای جهان اینترنت ثابت، بر مبنای سرعت ارائه می‌شود و دیگر حجمی نیست، درخواست‌هایی مبنی بر حذف اینترنت حجمی طی سالهای گذشته از سوی وزیر سابق حوزه ارتبطات و فناوری اطلاعات افزایش یافت.

بنابراین مصوبه ۲۶۶ در نظـر داشت بـا هـدف صیانت از بسـتر اینترنت ثابت به دلیل رفـع خلاءهای موجود، این شرایط را در کشور کمی تعدیل کند. همچنیـن، رگولاتوری با بررسی سیاست‌های سایر کشورهای دنیا در ارائه اینترنت بـه کاربران متوجه شـد کـه اغلب ایـن سیاست‌ها بـا توجه بـه درآمـد، هزینه و شرایط خاص کاربـران، پیش‌بینی می‌شود.  

اما چندی است برخی کاربران در تماس با ایسنا از بسته‌های نامحدود اپراتورهای تلفن همراه اعلام نارضایتی می‌کنند. طبق گفته این کاربران بسته های نامحدود اعلام شده از سوی این اپراتورها مناسب نبوده و پس حدود ۳۰ گیگ دیگر به کاربر اجازه مصرف از بسته را نمی‌دهد و برای عدم ایجاد نارضایتی به آن مصرف منصفانه می‌گویند.

کاربران بسیاری معترض به «تعریف ترافیک نامحدود در بسته‌های اینترنت» بوده و بر این عقیده اند که اینترنت نامحدود مفهومی ندارد وقتی برای آن آستانه مصرف بسته ای ۳۰ گیگ تعریف شده و حتی قیمت آن گران‌تر از بسته حجمی است.

یا اینکه گفته می‌شود نحوه مصرف کاربر تغییری نکرده اما سرعت تمام شدن اینترنت وی حداقل ۵۰ درصد افزایش پیدا کرده یا با تماس با پشتیبانی اپراتورها متوجه شده که تماس تصویری از طریق پیام‌رسان های داخلی، در مصوبه نیم بها نمی‌گنجد و هزینه آن به صورت ترافیک خارجی محاسبه می‌شود.

در موارد دیگری گفته می‌شود که در مورد وضعیت محاسبه حجم آپلود در بسته‌های اینترنت سالهای گذشته ضوابطی وجود داشته اما ظاهرا حجم آپلود همانند حجم دانلود از حجم کل بسته اینترنت کم می‌کند.

به دنبال مسئله رخ داده و نارضایتی کاربران از موضوع گفته شده، پیگیری‌های لازم از اپراتورها درباره این موضوع انجام شد. اپراتور اول تلفن همراه در وب‌سایت خود پیش از خرید و تهیه بسته نامحدود توضیحاتی را برای کاربران اعلام و تأکید کرده است: به منظور بهبود تجربه کلیه کاربران اینترنت و حفظ کیفیت شبکه، "سیاست مصرف منصفانه" بر روی بسته اینترنت نامحدود اعمال می شود.

بدین ترتیب، سرعت اینترنت پس از عبور از آستانه مصرف منصفانه (۱۰۰ گیگابایت) کاهش خواهد یافت. مشترکین همچنان می توانند تا اتمام زمانی بسته به صورت نامحدود از آن استفاده کنند. لازم به ذکر است کاهش سرعت تنها در استفاده از بسته نامحدود اعمال شده و در سایر بسته ها تغییری ایجاد نخواهد شد.

همچنین پیگیری‌های لازم برای ارائه توضیح از سوی اپراتور دوم تلفن همراه در این زمینه انجام شد اما تاکنون توضیحی از سوی این اپراتور اعلام نشده است.
مجتبی بازدید : 27106 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
با توجه به افتتاح سامانه «میراث» برخی با قصد کلاهبرداری اقدام به ارسال پیام در بستر پیامک اپراتورهای همراه و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی می‌کنند.
مراقب کلاهبرداری پیامکی انتقال دارایی متوفیان سهام عدالت باشید

مدیر امنیت اطلاعات سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه گفت: با توجه به افتتاح سامانه «میراث» برخی با قصد کلاهبرداری اقدام به ارسال پیام در بستر پیامک اپراتورهای همراه و شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی می‌کنند و یک لینک آلوده و یا برنامه خاصی را ارسال می‌کنند که پس از نصب و یا ورود به آن دسترسی به اطلاعات تلفن همراه فراهم می‌شود.

تمامی پیامک‌ها یا تماس‌های تلفنی با موضوع انتقال دارایی متوفیان سهام عدالت به وراث ایشان جعلی و با هدف کلاهبرداری است و تنها راه اطلاع از زمان بندی انتقال دارایی، از طریق ورود به درگاه جامع ذینفعان بازار سرمایه، است.

منبع: تسنیم
مجتبی بازدید : 285 شنبه 20 آبان 1402 نظرات (0)
ایتنا - ​​​​​​​گروه هکری «لاک بیت» (Lockbit)داده های داخلی بویینگ (یکی از بزرگترین پیمانکاران دفاعی و فضایی آمریکایی) را در فضای آنلاین منتشر کرد.
افشای داده‌های بویینگ توسط هکرها


این گروه هکری داده های قربانیان را سرقت می کند و در صورت پرداخت نشدن باج آنها را در فضای آنلاین منتشر می کند.

به گزارش ایتنا از مهر، هکرها در ماه اکتبر اعلام کردند به انبوهی از داده های حساس از این شرکت دست یافته اند و اگر بویینگ باج را تا ۲ نوامبر پرداخت نکند، آنها را منتشر می کنند.

طبق پستی در وب سایت گروه هکری لاک بیت، داده های بویینگ در نخستین ساعت روز جمعه منتشر شده است. تاریخ بیشتر فایل های افشا شده اواخر اکتبر است.

بویینگ در بیانیه ای تایید کرد بخش های قطعات و توزیع این شرکت تحت تاثیر حمله سایبری قرار گرفته اند.

در بیانیه این شرکت آمده است: ما از این امر آگاه هستیم. یک گروه باج افزاری اطلاعاتی را منتشر کرده که از سیستم های ما سرقت شده است. ما همچنان مشغول بررسی این رویداد هستیم و با نیروهای مجری قانون، مقامات رگولاتوری و شرکت های قربانی در تماسیم.

بویینگ همچنین اعلام کرد که اطمینان دارد رویداد مذکور تهدیدی برای هواپیماها یا پروازهای آن نیست اما از اظهار نظر درباره آنکه آیا داده های حساس دفاعی یا غیره به دست هکرها افتاده یا خیر، خودداری کرد.

باج افزار لاک بیت نخستین بار در یک انجمن امنیت سایبری روسی زبان در ژانویه ۲۰۲۰ میلادی مشاهده شد و از آن زمان ردپای آن در در سازمان هایی در آمریکا، هند و برزیل دیده شده است.

طبق اطلاعات آژانس امنیت سایبری و امنیت زیرساخت آمریکا(CISA)این گروه هکری ۱۷۰۰ سازمان آمریکایی را هک کرده است.

تعداد صفحات : 2

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 16
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 4
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 347
 • آی پی دیروز : 298
 • بازدید امروز : 1,435
 • باردید دیروز : 2,168
 • گوگل امروز : 7
 • گوگل دیروز : 16
 • بازدید هفته : 8,808
 • بازدید ماه : 24,460
 • بازدید سال : 231,827
 • بازدید کلی : 331,964